| Product Info | |
| Type | Decorative Lamp |
| Style | Velia |
| Suggested Space Fit | Living Room;Bedroom |
| Suggested Room Size | 8㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | Led Strip Warm Light Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Crystal Porcelain |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Crystal Porcelain |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2.1kg/4.5kg/8kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Decorative Lamp | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
| Please make sure to check the dimensions of the backplate for the product before placing your order. If the backplate doesn't completely cover the junction box in your home, you'll need to purchase an extra backplate to ensure proper fitting. | |