- The fixture is made of metal, which adds solidity and durability to it.
- The design is simple and smooth lines, in line with the aesthetic characteristics of modern minimalist style.
- Suitable for various indoor spaces, such as living room, dining room, bedroom or office.
- The lamp has two classic colors of black and white to choose from, which can be selected according to personal preference and interior decoration matching.
- The lamp's base and shade are designed in a square shape, adding geometric aesthetics to the room and providing even illumination.
Light Information
| Type | Ceiling lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Living Room dining room kitchen study |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | No |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | N/A |
| Light Source | 3000/5000K |
| Number of Bulb | N/A |
| Voltage (V) | 110-110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 7W |
Product Material
| Primary Product Material | Aluminum |
| Fixture Product Material | Aluminum |
| Shade Product Material | N/A |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 1 (lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | N/A |
| Overall Height (Hanging) | N/A |
| Chain/Cord Adjustable or Not | N/A |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 1.65inch |
| Body Length (inch) | 3.346inch |
| Body Width (inch) | 3.346inch |
Included Components
| 1* Ceiling lighting |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |