- Made of metal and silicone, the metal provides a sturdy structure for the wall light, while the silicone material adds a soft touch, combining strengths to create a high-quality wall light.
- White, simple and pure, bringing a fresh and bright light and a warm ambiance to the space.
- Composed of curved light strip and circular lamp base, the smooth curves and circular design bring unique decorative effects and soft lighting to the wall.
- Suitable for bathrooms and other spaces, providing bright and warm lighting for the space, meeting the needs of daily use and space beautification.
- Inspired by modern minimalism, the wall light showcases a simple and exquisite design, highlighting modern aesthetics and fashion taste, infusing the space with a touch of simplicity and elegance.
| Product Info | |
| Type | Wall Lamp |
| Style | Leigh |
| Suggested Space Fit | Bathroom/Toilet |
| Suggested Room Size | 3㎡-8㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | Led Strip White Light /Warm Light/Three Color Change Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 20W/25W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Silicone |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Silicone |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2kg/3.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Wall Lamp | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
| Please make sure to check the dimensions of the backplate for the product before placing your order. If the backplate doesn't completely cover the junction box in your home, you'll need to purchase an extra backplate to ensure proper fitting. | |