Edge is our linear lighting collection. Our goal is to bring a minimalist lifestyle to your home. When you live as a minimalist, you strive to only use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need for your daily life.
| Features | |
|
MODERN STYLE: Excellent lighting effect, giving your rooms an elegant and luxurious atmosphere. Ideal for living rooms, restaurants, foyers, bedrooms, kitchens etc. HIGH-QUALITY & DURABLE: This LED pendant light is made of high-quality aluminum. Excellent heat dissipation, non-fading, scratch-resistant, corrosion-resistant, long service life 50000 working hours. |
|
| Specification | |
| Type | Pendant light |
| Style | Edge |
| Proposed room |
Dining room, living room, bedroom
|
| Suggested room size | 10-15㎡ |
| Indoor use - or outdoor use | Indoor use |
| Dimmable |
Has dimmable version
|
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb Information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | LED |
| Lightbulb base | / |
| Number of light bulbs | / |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 36W |
| Material | |
| Primary material | Metal |
| Bracket material | Aluminium |
| Material of the umbrella | Silica gel |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 1kg |
| Chain/cord adjustable or not | Adjustable during installation |
| size | See pictures |
| Package contents | |
| 1*Pendant light | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberrations. We appreciate your understanding in advance. We recommend that you better have the installation done by a professional electrician |
|