Our Kirsty Collection is a charming silhouette with a hint of energy and whimsy that delivers an uplifting, glamorous look with character. Stylize a modern space with this decadent island chandelier fashioned from an Iron lamp body and a chic looped bar of crystal accents. An artful offering from Kristy Chandeliers by designer, its impressive profile draws attention and starts conversations. This elegant fixture features energy-efficient LED technology.
Light Information
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Kristy |
| Suggested Space Fit | Living Room; Bed Room; Dining Room |
| Suggested Room Size | 5-10m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | Led Tube |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | 1pc Natural Light Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 5W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Crystal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Crystal |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 4.4 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.4 inches |
| Overall Height (Hanging) | 47.2 inches |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 7.9 inches |
| Body Length (inch) | 7.9 inches |
| Body Width (inch) | 7.9 inches |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |