Edge is our linear lighting collection. Our goal is to bring a minimalist lifestyle to your home. When you live as a minimalist, you strive to only use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need for your daily life.
| Specification | |
| Type | Wall light |
| Style | Edge |
| Proposed room | Living room, dining room, study room |
| Suggested room size | 10㎡ -15㎡ |
| Indoor use - or outdoor use | Indoor use |
| Dimmable | No |
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| IP Ratings | IP20 |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb Information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | LED |
| Lightbulb base | SMD |
| Number of light bulbs | LED light panel |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 12w/18w |
| Material | |
| Primary material | Metal+Acrylic |
| Bracket material | Metal |
| Material of the umbrella | Acrylic |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 1.5kg/2kg |
| Chain/cord adjustable or not | No |
| size | 22*5*60CM/22*5*906cm |
| Package contents | |
| 1*wall light | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We thank you for your understanding in advance. We recommend that you better hire a professional electrician to install it | |