Edge is our linear lighting collection. Our goal is to bring a minimalist lifestyle to your home. When you live as a minimalist, you strive to only use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need for your daily life.
| Specification | |
| Type | Pendant light |
| Style | Edge |
| Proposed room | Dining room |
| Suggested room size | 10㎡ -15㎡ |
| indoor use - or outdoor use | Indoor use |
| Dimmable | No |
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| IP Ratings | IP20 |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb Information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | LED |
| Lightbulb base | SMD |
| Number of light bulbs | LED light strips |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 8w/10w |
| Material | |
| Primary material | Metal+Glass |
| Bracket material | Metal |
| Material of the umbrella | Glass |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 4kg/5kg |
| Chain/cord adjustable or not | Adjustable during installation |
| size | 80*10*6CM/110 *10*6cm |
| Package contents | |
| 1*Pendant light | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We thank you for your understanding in advance. We recommend that you better hire a professional electrician to install it | |