Our Cairns collection follows the concept of a hat shape that suits your indoor use
furnishings give a minimalist and vintage atmosphere.
This unique pendant light is based on two quarter circles that are put together back to back. With its distinctive arched enamelled metal shade, lightness of form and unique, timeless design, ideal over a dining table or kitchen work surface.
| Specification | |
| Type | Pendant light |
| Style | Cairns |
| Proposed room | Bedroom;Living room;Dining room |
| Suggested room size | 12-15㎡ |
| Indoor use - or outdoor use | Indoor use |
| Dimmable | No |
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | LED |
| Lightbulb base | D30:E14/ D47:E27 |
| Number of light bulbs | 1 piece warm white light bulb included |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 7W |
| Material | |
| Primary material | Metal |
| Bracket material | Metal |
| Material of the umbrella | Metal |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 2kg/4kg |
| Chain/cord adjustable or not |
Adjustable during installation
|
| Size | See pictures |
| Package contents | |
| 1*Pendant light | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We thank you for your understanding in advance. We recommend that you better hire a professional electrician to install it | |