
| Product Info | |
| Type | Wall Lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Bedroom, bedside, aisle, living room |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | No |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Light Source | 3000/6000K |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 6W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Aluminum |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 2.2(lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | / |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | A:6.49inch B:7.28inch |
| Body Length (inch) | A:11inch B:13inch |
| Body Width (inch) | A:4.33inch B:4.33inch |
| Included Components | |
| 1* Wall Lighting | |
| Note | |
|
Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement.
The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor.
Your understanding is appreciated.
It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician.
|
|
| Please make sure to check the dimensions of the backplate for the product before placing your order. If the backplate doesn't completely cover the junction box in your home, you'll need to purchase an extra backplate to ensure proper fitting. | |
Inspiration
- The modern wall lamp made of metal and acrylic. The lamp body is sturdy, the lampshade has high transmittance, and the light is soft and not harsh.
- There are two styles to choose from, each with its own characteristics. Create a light and luxurious decorative effect for the room.
- The light emits soft light through the shade, creating a good atmosphere for reading, studying and working. Suitable for living room, bedroom, etc.