Arisha floating round pendant light creates warm, inviting glow by emitting light from the crystal reflection rings. The crystallized diffuser and wide profile give Arisha a recognizable elegance, allowing it to fit seamlessly into any interior. The Arisha was designed with the versatility to be a style piece as a single ring or with multiple rings in different sizes.
| Specification | |
| Type | Pendant light |
| Style | Arisha |
| Proposed room | Bedroom,Living Room,Dining Room |
| Suggested room size | 10-35㎡ |
| Indoor use - or outdoor use | Indoor use |
| Dimmable | Yes |
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| IP Ratings | IP20 |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb Information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | LED |
| Lightbulb base | SMD |
| Number of light bulbs | LED light strip dimmable included |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 40W/60W/85W/110 W//240W |
| Material | |
| Primary material | Aluminium+PC soft plastic |
| Bracket material | Aluminium |
| Material of the umbrella | PC soft plastic |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 2.5kg/4.5kg/6kg/6.5kg/12kg |
| Chain/cord adjustable or not |
Adjustable during installation
|
| Size | See pictures |
| Package contents | |
| 1*Pendant light | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We thank you for your understanding in advance. We recommend that you better hire a professional electrician to install it | |