| Alessio is a warm and inviting lamp collection that brings a touch of country style to your home. With her beautiful, handcrafted shade inspired by American fashion from the 60s and 70s, she will hopefully bring a lovely vintage touch to your living area. | |
| Specification | |
| Type | Wall light |
| Style | Alessio |
| Proposed room | Bedroom;Hallway |
| Suggested room size | 1-3㎡ |
| indoor use - or outdoor use | Indoor use insert |
| Dimmable | No |
| Intelligent Enabled | No |
| Assembly required | Yes |
| IP Ratings | IP20 |
| Power source | Hardwired |
| Lightbulb Information | |
| Bulb included | Yes |
| Lightbulb type | Led |
| Lightbulb base | E14 |
| Number of light bulbs | 1pc. Warm White Bulb Included |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum Wattage (W) | 7W |
| Material | |
| Primary material | Copper+Fabric |
| Bracket material | Copper |
| Material of the umbrella | Tissue |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 2kg |
| Chain/cord adjustable or not | No |
| size | See pictures |
| Package contents | |
| 1*Wall light set | |
| Note | |
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3cm. Due to the difference in light, there may be slight chromatic aberration. We thank you for your understanding in advance. We recommend that you better hire a professional electrician to install it. | |