- This outdoor wall light is made of metal.
- Antique brass, exuding a vintage and elegant ambiance, adding a unique charm to outdoor spaces.
- With its unique bowl-shaped design, this wall light provides soft light and illumination to the wall, creating a warm and classical outdoor atmosphere.
- The waterproof rating of this outdoor light is IP65, Ideal for outdoor spaces such as courtyards and terraces, adding lighting and decorative effects to the area, creating a vintage-style outdoor environment. The light is protected against rain, but we recommend using the light under eaves.
- Inspired by vintage style, this wall light showcases an elegant and classic design that perfectly blends with the outdoor environment, presenting a unique allure.
|
Product Information |
|
| Type | Wall Lamp |
| Style | Alessio |
| Suggested Space Fit | Courtyard;Terrace |
| Suggested Room Size | 1-3㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP65 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Information | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1Pcs Warm White Bulb Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 7W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Wall Lamp | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
| Please make sure to check the dimensions of the backplate for the product before placing your order. If the backplate doesn't completely cover the junction box in your home, you'll need to purchase an extra backplate to ensure proper fitting. | |